استادی و تدریس

آیا شما استاد ویروسی هستید؟

برخی می گویند استاد مرجع، استاد معروف، استاد تمام. من می گویم استاد ویروسی.

استاد ویروسی استادی است که بدون تبلیغات، بیشتر شرکت ها و کارخانجات به دنبال او هستند و همیشه برنامه کاری سه ماه آینده اش پر است. در حیطه کاری خود معروف است و همه به عنوان استاد برتر و تاثیرگذار از او یاد می کنند. نام و شهرت او مانند ویروس در صنایع پخش شده و همه او را به نیکی میشناسند. استاد ویروسی را همه به همدیگر معرفی می کنند.

سعی کنید در زمینه کاری خود تبدیل به استاد ویروسی شوید.

برای رسیدن به استادی باید حداقل دو سال تلاش کنید و برای رسیدن به استاد ویروسی حداقل ۵ سال. موارد زیر برای رسیدن به این جایگاه ضروری است:

            دانستن مسیر درست و شفاف

            پرداخت بهای موفقیت

            تلاش تا رسیدن به هدف

            دست کشیدن از کارهای تکراری و بی فایده

واضح است که برای رسیدن به این جایگاه در حقیقت باید روی شخصیت چند بعدی خود کار کنید و این امکان پذیر است. شما باید شروع کنید و نترسید.

حضرت علی (ع) می فرمایند: «وقتی از چیزی می ترسید، به سمت آن حرکت کنید.»

برای حرکت در این مسیر سعی کنید از ابزار زیر کمک بگیرید:

            کتاب های تخصصی و کاربردی حوزه کاری خود را عمیقاً درک کنید.

            فرم‌ها، چک لیست‌ها و روش های اجرایی حوزه کاری خود را تهیه و در پیاده سازی آنها تبحر داشته باشید. (به ویکی فرم سر بزنید)

            با متخصصین حوزه کاری خود (چه داخلی و چه خارجی) در سمینارها، کنفرانس ها، سایت ها، فروم‌ها و شبکه های اجتماعی (مخصوصاً لینکداین) ارتباط نزدیک داشته باشید.

            حداقل روزی سه ساعت مطالعه تخصصی داشته باشید و همیشه بروز باشید.

            حتماً خود را متمایز کنید. چه چیزی شما را از رقبا می تواند متمایز کند؟ پاسخی مناسب پیدا کنید و برای رسیدن به آن تلاش کنید.

در حین حرکت در این مسیر از جایی به بعد شما متوجه خواهید شد که تبدیل به استاد ویروسی شده اید. زمانی که شهرت شما افزایش پیدا کرده است و میزان تماس ها برای برگزاری دوره توسط شما بالا رفته است. زمانی که از شما جهت حضور در سمینارهای و کنفرانس ها دعوت به عمل می آید. در آن زمان متوجه خواهید شد که باید قیمت یک روز آموزشی خود را افزایش دهید و اینگونه درآمد شما و بالاتر از درآمد، احساس خوب شما به شدت افزایش پیدا خواهد کرد.

از فرصت دستیابی به منابع اطلاعاتی استفاده کنید.